Szparagi to warzywa o podłużnym kształcie i delikatnym smaku, które królują na wiosennych stołach. Są niskokaloryczne, pożywne i bogate w składniki odżywcze. Warto jeść szparagi nie tylko dla ich smaku, ale też dla ich właściwości zdrowotnych. Dowiedz się, dlaczego szparagi są tak cenne, na co zwracać uwagę przy zakupie i jakie potrawy można z nich przyrządzić.
Właściwości zdrowotne szparagów
Szparagi to prawdziwe bomby witaminowe i mineralne. Zawierają dużo białka, błonnika, witaminy C, K, A i z grupy B, żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu. Szczególnie ważnym składnikiem jest kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Szparagi są też źródłem wielu związków bioaktywnych, takich jak polifenole, flawonoidy czy saponiny, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.
Spożywanie szparagów ma wiele korzyści dla zdrowia. Oto niektóre z nich:
- Szparagi zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych.
- Szparagi poprawiają pracę układu pokarmowego dzięki zawartości błonnika.
- Szparagi mogą być spożywane przez osoby z nadciśnieniem, gdyż mało w nich sodu.
- Szparagi są łagodnie przeczyszczające i moczopędne, dlatego pomagają oczyszczać organizm z toksyn i nadmiaru wody.
- Szparagi wpływają pozytywnie na pamięć i koncentrację dzięki zawartości witaminy K.
- Szparagi są uważane za naturalne afrodyzjaki ze względu na swój kształt i zawartość witaminy E.
Jak wybrać i przechowywać szparagi?
Szparagi występują w różnych kolorach: białym, zielonym i fioletowym. Najpopularniejsze są szparagi białe, które uprawia się pod ziemią i chroni przed światłem słonecznym. Szparagi zielone rosną nad ziemią i mają intensywniejszy smak i zapach. Szparagi fioletowe są rzadziej spotykane i mają słodkawy posmak.
Sezon na szparagi trwa od kwietnia do czerwca. Przy zakupie szparagów należy zwracać uwagę na kilka cech:
- Szparagi powinny być świeże, jędrne i elastyczne. Unikaj tych, które są suche, miękkie lub połamane.
- Szparagi powinny mieć zamknięte i gładkie główki. Unikaj tych, które mają otwarte lub uszkodzone główki.
- Szparagi powinny mieć równomierny kolor. Unikaj tych, które mają przebarwienia lub plamy.
- Szparagi powinny mieć ładny zapach. Unikaj tych, które mają nieprzyjemny lub stęchły zapach.
Szparagi najlepiej przechowywać w lodówce, owinięte wilgotnym ręcznikiem papierowym lub folią spożywczą. Można je też włożyć do szklanki z wodą i przykryć folią. W ten sposób szparagi zachowają świeżość przez kilka dni.
Jak przyrządzić szparagi?
Szparagi są warzywami uniwersalnymi, które można przyrządzać na wiele sposobów. Przed użyciem należy je dokładnie umyć i odłamać lub odciąć zdrewniałe końcówki. Można je też obrać ze skórki, zwłaszcza jeśli są grube i twarde.
Najprostszym sposobem przygotowania szparagów jest gotowanie. Wystarczy wrzucić je do osolonego wrzątku i gotować przez 5-10 minut, w zależności od grubości i twardości. Szparagi powinny być miękkie, ale nie rozgotowane. Można je podawać z masłem, sosem holenderskim, jajkiem sadzonym lub szynką.
Innym sposobem przygotowania szparagów jest pieczenie. Wystarczy ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować oliwą, posypać solą i pieprzem i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 15-20 minut. Szparagi powinny być lekko zrumienione i chrupiące. Można je podawać z serem feta, pesto, orzechami lub cytryną.
Kolejnym sposobem przygotowania szparagów jest grillowanie. Wystarczy umyć i osuszyć szparagi, posmarować oliwą, posypać solą i pieprzem i grillować na rozgrzanym grillu przez kilka minut, obracając co jakiś czas. Szparagi powinny być soczyste i lekko przypalone. Można je podawać z sosem jogurtowym, czosnkowym lub musztardowym.
Szparagi można też dodawać do sałatek, zup, risotto, makaronów, omletów czy zapiekanek. Są to warzywa bardzo uniwersalne i pasują do wielu dań i sosów. Szparagi są pyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Chcesz więcej przepisów na szparagi? Zobacz Przepisy na dania ze szparagami