Aktualności

Kiedy zaczyna się Adwent?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Adwent to szczególny czas w liturgicznym roku kościelnym, symbolizujący okres przygotowań do Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas Adwent kojarzy się po prostu z kalendarzem adwentowym i zapaleniem kolejnych świec na wieńcu. Jego istotą jednak jest oczekiwanie na Boże Narodzenie. Kiedy zaczyna się ten okres w 2023 roku?

Pochodzenie Adwentu

Słowo „adwent” pochodzi z łacińskiego „adventus”, co oznacza „przyjście” lub „nadejście”. Adwent jest więc czasem oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa – zarówno wspomnienie Jego narodzenia, jak i wyczekiwanie Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Symbolikę tego okresu podkreśla także zastosowanie świec na adwentowym wieńcu: każda z czterech świec reprezentuje jedną niedzielę Adwentu.

Adwent to nie tylko czas liturgiczny w Kościele, ale także czas, który wielu ludzi obchodzi poprzez różnorodne zwyczaje. Kalendarze adwentowe z okienkami, adwentowe wieńce z czterema świecami, a także specjalne modlitwy i czytania biblijne są często praktykowane w rodzinach i wspólnotach w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie.

Data rozpoczęcia Adwentu w 2023 roku

Adwent rozpoczyna się zawsze w niedzielę. Tradycyjnie, Adwent zaczyna się cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Daty te mogą się różnić, ponieważ Boże Narodzenie przypada 25 grudnia, a dzień ten jest stały, co sprawia, że początek Adwentu zmienia się co roku. W 2023 roku Adwent zaczyna się 3 grudnia.

Podczas Adwentu, katolicy często skupiają się na modlitwie, pokucie, refleksji nad swoim życiem i przygotowaniach do uroczystego obchodzenia narodzin Jezusa. W wielu wspólnotach kościelnych odbywają się specjalne nabożeństwa adwentowe, a także rekolekcje duchowe mające na celu pogłębienie relacji z Bogiem.

Adwent a handel świąteczny

Mimo że Adwent jest czasem duchowego przygotowania do Świąt, to współczesna kultura konsumencka często zaciemnia jego pierwotny charakter. Handel świąteczny, choć wprowadza w atmosferę świąt, może też odciągać uwagę od głównego przesłania Adwentu – oczekiwania na przyjście Chrystusa.

W 2023 roku mamy aż dwie niedziele handlowe – 17 i 24 grudnia.

Dodaj komentarz

xc