Podróże

Najbardziej urokliwe miasteczka w Europie – idealne na weekend

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Europa jest kontynentem bogatym w historię, kulturę i różnorodność. Jest też skupiskiem najbardziej urokliwych i malowniczych miasteczek na świecie. Te miasteczka oferują wgląd w przeszłość, ale fascynują również swoją teraźniejszością. Są idealnymi celami na weekendowy wypad, gdzie można cieszyć się pięknem, atmosferą i gościnnością tych ukrytych perełek. W tym artykule przedstawimy ci niektóre z najbardziej urokliwych małych miasteczek w Europie, ich atrakcje i ich sekrety. Niezależnie od tego, czy szukasz romantyzmu, przygody, relaksu czy inspiracji, znajdziesz to w tych miejscach.

Burano (Włochy)

To najbardziej kolorowe miasto we Włoszech, a być może i na całym świecie. Burano to doskonały przykład na to, że najważniejszy jest pomysł. Chcąc wybudować lub przemalować dom, trzeba poprosić lokalne władze o wydanie zgody, na pomalowanie go na wybrany kolor. Dzięki temu trudno spotkać w bezpośrednim sąsiedztwie dwa podobne budynki. Ponadto Burano słynie z produkcji koronek oraz czystości na swoich ulicach.

Piran (Słowenia)

To przepiękne miasteczko nad Adriatykiem, które swoim klimatem przypomina włoskie wybrzeże. W sezonie jest mocno zatłoczony, trudno tu o piękną plażę, a samochód musicie zostawić przed wjazdem do miasta, ale ciasne uliczki, restauracje pełne świetnego jedzenia i fakt, że można tu wyskoczyć chociażby z Chorwacji (to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów) sprawia, że warto wpisać to miasteczko na listę.

Colmar (Francja)

To miejscowość leżąca we francuskiej Alzacji. Znajduje się tu wiele zabytków architektonicznych i muzeów, które przyciągają turystów. Colmar jest nazywany “małą Wenecją” ze względu na kanały przecinające miasto i mosty łączące jego części. Colmar jest też znany jako miejsce urodzenia rzeźbiarza Frédérica Augusta Bartholdiego, twórcy Statuy Wolności.

Nauplion (Grecja)

To jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast Grecji. Położone jest nad Zatoką Argolidzką i otoczone przez góry i twierdze. Nauplion ma bogatą historię i kulturę, która widoczna jest w jego architekturze i zabytkach. Nauplion jest też idealnym miejscem do zwiedzania okolicznych atrakcji, takich jak starożytne Mykeny czy teatr w Epidauros.

Riquewihr (Francja)

To miejscowość położona w regionie Alzacji, słynącym z produkcji wina i malowniczej architektury. Riquewihr jest jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji, ze swoimi kolorowymi domami z muru pruskiego, brukowanymi uliczkami i balkonami pełnymi kwiatów. Riquewihr jest też znany ze swojego jarmarku bożonarodzeniowego, który przyciąga wielu turystów co roku.

Hallstatt (Austria)

To miejscowość położona nad brzegiem jeziora, otoczona przez Alpy. Hallstatt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z historią sięgającą epoki żelaza. Hallstatt słynie ze swoich kopalni soli, które są otwarte dla turystów, a także ze swoich atrakcji kulturowych i przyrodniczych. Hallstatt jest popularnym celem dla fotografów, którzy uchwycą jego zachwycające krajobrazy i odbicia na wodzie.

Bibury (Anglia)

To miejscowość położona w Cotswolds, wiejskim obszarze Anglii znanej z pagórkowatego krajobrazu i kamiennych wiosek. Bibury jest uważana za jedną z najurokliwszych miejscowości w Anglii, ze swoimi miodowymi chatkami, zielonymi łąkami i rzeką pełną pstrągów. Bibury jest szczególnie sławna z Arlington Row, rzędu domów tkaczy z XVII wieku, które są teraz pomnikiem narodowym.

Cesky Krumlov (Czechy)

To miejscowość położona w regionie Czechach, nad brzegiem rzeki Wełtawy. Cesky Krumlov jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z dobrze zachowanym średniowiecznym centrum i wspaniałym zamkiem. Cesky Krumlov jest ośrodkiem kultury i sztuki, z wieloma festiwalami, muzeami i galeriami. Cesky Krumlov jest też świetnym miejscem do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu, takich jak spływ kajakowy, piesze wycieczki lub jazda na rowerze.

Bled (Słowenia)

To miejscowość położona w Alpach Julijskich, niedaleko granicy z Austrią i Włochami. Bled słynie ze swojego jeziora, na którym znajduje się mała wyspa z kościołem i zamkiem na klifie. Bled jest romantycznym i relaksującym celem, z wieloma spa, restauracjami i kawiarniami. Bled jest też dobrą bazą do zwiedzania okolicznych cudów natury, takich jak Wąwóz Vintgar czy Park Narodowy Triglav.

Dodaj komentarz

xc