Zdrowie

Suchość w gardle – jak sobie z nią poradzić?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Suchość w gardle to powszechny problem, który może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak suche powietrze, palenie papierosów, infekcje czy nadmierna stymulacja chemiczna. Jest to uczucie dyskomfortu, które może prowadzić do podrażnienia, kaszlu i innych dolegliwości. Jakie są inne przyczyny suchości w gardle oraz jak skutecznie radzić sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem.

Przyczyny suchości w gardle

Suche powietrze: Jednym z najczęstszych powodów suchości w gardle jest niska wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym, gdy ogrzewanie wysusza powietrze, czy w klimatyzowanych pomieszczeniach, może wystąpić suchość.

Palenie papierosów: Cząsteczki chemiczne obecne w dymie papierosowym mogą podrażniać błony śluzowe gardła, powodując suchość i dyskomfort.

Nadmierna stymulacja chemiczna: Korzystanie z substancji drażniących, takich jak silne środki czyszczące, może powodować suchość w gardle.

Infekcje górnych dróg oddechowych: Przeziębienia, grypy i inne infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do suchości w gardle.

Refluks kwasowy: W przypadku refluksu żołądkowego, kwas żołądkowy może cofać się do przełyku, podrażniając go i powodując suchość.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z suchością w gardle

Nawilżanie powietrza: Używanie nawilżacza powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza w sezonie grzewczym, pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność, co łagodzi suchość w gardle.

Picie: Regularne picie wody i innych płynów pomaga nawilżać błony śluzowe gardła. Unikaj alkoholu i kofeiny, które mogą działać odwadniająco.

Herbata z miodem: Herbaty z miodem mogą działać łagodząco na podrażnione gardło. Miod posiada właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące.

Ograniczenie ekspozycji na dym papierosowy: W przypadku palaczy, ograniczenie lub zaniechanie palenia papierosów może pomóc w poprawie kondycji gardła.

Unikanie silnych środków chemicznych: Stosowanie łagodnych detergentów i środków czyszczących bez silnych substancji chemicznych może zmniejszyć podrażnienie gardła.

Leczenie refluksu: W przypadku refluksu kwasowego, ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza oraz unikanie spożywania dużych ilości kwasowych lub ostrych pokarmów.

Stosowanie kwasu hialuronowego: Istotną rolę w nawilżaniu strun głosowych pełni kwas hialuronowy, który jest podstawowym składnikiem śluzu produkowanego przez gruczoły błony śluzowej fałdów głosowych. Tworzy on swego rodzaju film ochronny na błonach śluzowych. Jego zawartość w tkankach krtani u kobiet jest mniejsza niż u mężczyzn. Stąd może być to jeden z czynników warunkujących częstsze występowanie zaburzeń głosu po wysiłku głosowym u kobiet, w tym symptomu uporczywej suchości w gardle. Aby uniknąć problemów z głosem, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przerwa od mówienia: Jeśli suchość gardła wynika z nadmiernej stymulacji werbalnej, przerwa od mówienia może pomóc w regeneracji błon śluzowych.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Jeśli suchość w gardle utrzymuje się przez dłuższy czas, jest bardzo dokuczliwa, towarzyszy jej gorączka lub inne niepokojące objawy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. W niektórych przypadkach suchość gardła może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak infekcje czy choroby reumatyczne.

Suchość w gardle, choć uciążliwa, zazwyczaj może być skutecznie łagodzona za pomocą prostych środków leczenia domowego. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, kiedy skorzystać z pomocy specjalisty i podjąć działania odpowiednie do przyczyny problemu.

To Ci się przyda!

GeloVox to tabletki do ssania długotrwale nawilżające błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Preparat podczas ssania wytwarza oryginalny kompleks hydrożelowy zawierający kwas hialuronowy, który intensywnie nawilża i ochrania podrażnioną błonę śluzową jamy ustnej i gardła, sprzyjając jej regeneracji. Polecany jest do stosowania przy chrypce oraz wspomagająco w czynnościowych zaburzeniach głosu spowodowanych m.in: wysiłkiem głosowym, infekcjami nosa i gardła, stosowaniem leków wziewnych, zanieczyszczeniem powietrza, paleniem papierosów. GeloVox jest odpowiedni dla dzieci od 6. roku życia, może być stosowany przez diabetyków oraz osoby z nietolerancją laktozy i glutenu. 

Dostępny w trzech smakach: cytrusowo-mentolowym, wiśniowo-mentolowym oraz porzeczkowo- mentolowym.

Cena: 32,90 zł / 20 tabletek

GeloVox może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Wytwórca: G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG
Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor w Polsce Sirowa Poland sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Dodaj komentarz

xc