Dom i ogród

8 rzeczy w domu, które powinniśmy czyścić każdego dnia

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Współczesne życie pełne jest różnorodnych zadań i obowiązków, które często pochłaniają naszą uwagę i czas. Wśród tych codziennych wyzwań łatwo jest przeoczyć konieczność utrzymania czystości i porządku w naszym otoczeniu. Niezależnie jednak od tempa naszego życia i ilości obowiązków, istnieje pewna lista kluczowych rzeczy, które powinniśmy regularnie czyścić, aby utrzymać zdrowie, komfort i efektywność naszego codziennego funkcjonowania.

Poniżej przyjrzymy się siedmiu niezwykle istotnym przedmiotom, które wymagają codziennego czyszczenia. Od mikroskopijnych elementów naszej osobistej przestrzeni, po te bardziej widoczne, każdy z wymienionych punktów odgrywa kluczową rolę w tworzeniu harmonii pomiędzy naszym trybem życia a czystością naszego otoczenia.

Ręczniczki i szmatki

Może i nie wyglądają na brudne, ale uznaje się, że ściereczki do naczyń obok desek do krojenia są najbardziej zanieczyszczonym miejscem w kuchni . To samo tyczy się małych ręczników do rąk w twojej łazience. Ręczniki do rąk brudzą się szybciej, ponieważ używasz ich częściej niż raz dziennie. Należy je zmieniać co parę dni, a nawet codziennie, jeśli masz dużą rodzinę.

Blat kuchenny

Kiedy myślisz o rzeczach, które kładziesz na blatach (klucze, poczta, torebka, telefon, zakupy), nie możesz zignorować tego, jak bardzo są brudne. Pamiętaj, że pozostawione niezmyte plamy czy drobne okruszki stanowią najlepszą pożywkę dla wszelkiego robactwa. Należy więc codziennie wycierać, a nawet dezynfekować blat kuchenny – przecież to tam przygotowujesz jedzenie dla siebie i rodziny . Pamiętaj tylko, aby nie używać do tej pracy każdego dnia tej samej gąbki, ręcznika papierowego lub ściereczki, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to zanieczyszczenie krzyżowe (przenosisz bakterie z jednego miejsca na drugie).

Kabina prysznicowa, płytki wokół prysznica

Najprostszym sposobem na pozbycie się zacieków z płytek prysznicowych jest regularne osuszanie, dlatego po każdym użyciu należy przetrzeć płytki ściągaczką. Susząc ściany, zapobiegniesz plamom pleśni, ale też sprawisz, że płytki nie staną się matowe i lub pokryte kamieniem.

Zlew i umywalka

Nawet jeśli myślisz, że po umyciu rąk lub naczyń umywalka w zlewie będzie tak czysta, jak to tylko możliwe, w rzeczywistości pozostawiasz po sobie brud i bakterie , które przyklejają się do ścianek umywalki. Jeśli poważnie myślisz o czystości, powinieneś użyć gąbki, aby usunąć plamy ze ścianek umywalki czy zlewu, a następnie zdezynfekować , napełniając na pięć minut umywalkę ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Wystarczy to zrobić na koniec każdego dnia.

Brudne naczynia

Sos i okruszki, które pozostaną po nocy na nieumytych naczyniach, przyciągną tylko robaki i następnego dnia mycie naczyń będzie o wiele trudniejsze niż to konieczne.  Pojawi się też ryzyko rozmnożenia i rozejścia się owadów po całej kuchni. Nie zostawiaj więc brudnych naczyń na noc. Zamiast tego umyj ręcznie talerze i przybory kuchenne lub włóż je do zmywarki – tam mogą poczekać na mycie do następnego dnia.

Ekspres do kawy

Jeśli jesteś podobny do nas, prawdopodobnie codziennie parzysz świeżą filiżankę (lub dzbanek!) kawy. A ponieważ ekspres do kawy jest siedliskiem bakterii i pleśni, należy go czyścić codziennie . Najlepiej umyć zdejmowane części ekspresu do kawy po każdym użyciu, aby usunąć kawę, zmieloną kawę. Nie zapomnij też wytrzeć powierzchni zewnętrznej i płyty grzewczej, gdzie rozlane ciecze mogą się przypalić.

Płyta kuchenna

Jeśli używamy kuchni codziennie do gotowania, należy ją regularnie czyścić. Po pierwsze dlatego, że pozostawiony na płycie kuchennej brud z czasem jest coraz trudniejszy do usunięcia, a po drugie – resztki jedzenia to idealne środowisko do rozmnażania się różnych małych żyjątek. Dbajmy również o swoje zdrowie. Nieusunięte resztki jedzenia na płycie podczas gotowania zaczynają się palić i wytwarzać trujące dla nas opary.

Dodaj komentarz

xc