Zdrowie

Czy można osiwieć w jedną noc?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Według niektórych źródeł, możliwe jest osiwienie w ciągu jednej nocy pod wpływem silnego stresu lub choroby autoimmunologicznej. Są jednak naukowcy, którzy kwestionują możliwość tak szybkiej zmiany koloru włosów i uważają, że jest to mit.

Legenda o Marii Antoninie

Maria Antonina to postać znana z kart historii jako królowa Francji, która zginęła na gilotynie podczas rewolucji francuskiej. Według legendy, w noc przed swoją egzekucją jej włosy zmieniły kolor na zupełnie biały. Zjawisko to nazwano syndromem Marii Antoniny i wiązano je z silnym stresem i traumą, które miały wpływ na pigmentację włosów.

Czym jest syndrom Marii Antoniny?

Syndrom Marii Antoniny to nagłe osiwienie, czyli całkowite wybielenie włosów. Zjawisko to wzięło swoją nazwę od imienia francuskiej królowej, ale nie jest ono unikalne dla niej. Na przestrzeni dziejów można znaleźć wiele podobnych przypadków osób, u których ciemne włosy gwałtownie zmieniły kolor. Są to chociażby:

  • Thomas More, angielski pisarz i prawnik, który osiwiał tuż przed swoją śmiercią na skutek nieuznania małżeństwa Henryka VIII z Anną Boleyn.
  • Maria królowa Szkocji, która osiwiała w więzieniu, czekając na egzekucję z rozkazu Elżbiety I.
  • Wojciech Sumliński, polski dziennikarz śledczy, który utrzymuje, że osiwiał w ciągu czterech dni spędzonych w areszcie w 2008 roku.
  • Sara Eisenman, amerykańska pisarka i modelka, która opowiedziała w mediach, że osiwiała w wieku 21 lat i to w błyskawicznym tempie.

Jakie są przyczyny syndromu Marii Antoniny?

Naukowcy nie są zgodni co do dokładnych przyczyn i mechanizmów syndromu Marii Antoniny. Niektórzy uważają, że jest on związany ze schorzeniem autoimmunologicznym, jakim jest łysienie plackowate. W jego przebiegu dochodzi do nadreaktywności układu immunologicznego, który atakuje mieszki włosowe zawierające pigment (melaninę), doprowadzając do ich gwałtownego wypadania. W ten sposób na głowie zostają tylko włosy siwe lub białe, które są pozbawione melaniny i nie są atakowane przez przeciwciała.

Inni naukowcy twierdzą, że syndrom Marii Antoniny jest wynikiem stresu oksydacyjnego, który powoduje zachwianie równowagi między ilością antyoksydantów i wolnych rodników tlenowych w organizmie. Nadmiar wolnych rodników aktywuje proces starzenia się komórek i tkanek, w tym również melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny. W efekcie włosy tracą swój naturalny kolor i stają się siwe lub białe.

Jak leczyć syndrom Marii Antoniny?

Syndrom Marii Antoniny nie jest chorobą zagrażającą życiu lub zdrowiu, ale może być źródłem dyskomfortu psychicznego i obniżenia samooceny. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia tego zjawiska, ponieważ jego przyczyny są niejasne i indywidualne. Niektóre możliwe sposoby radzenia sobie z syndromem Marii Antoniny to:

  • Farbowanie włosów na pożądany kolor lub akceptacja siwizny jako naturalnego elementu urody.
  • Stosowanie suplementów diety zawierających witaminy i minerały, które wspomagają zdrowie włosów i skóry, np. biotynę, cynk, miedź, selen.
  • Unikanie czynników stresogennych i dbanie o zdrowy tryb życia, który zapewnia odpowiednią ilość snu, odpoczynku, aktywności fizycznej i zrównoważonej diety.
  • Konsultacja z lekarzem dermatologiem lub trychologiem, który może zlecić odpowiednie badania i zastosować leczenie farmakologiczne lub zabiegi kosmetyczne, np. mezoterapię, mikronakłucia, laseroterapię.

Syndrom Marii Antoniny to rzadkie i fascynujące zjawisko, które pokazuje, jak silny wpływ na nasz wygląd może mieć nasz stan psychiczny. Choć nie jest ono niebezpieczne dla zdrowia, może być oznaką innych problemów lub schorzeń, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jego wystąpienia.

Dodaj komentarz

xc