Moda i uroda

Czy można zrobić operację plastyczną na NFZ?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Operacje plastyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które chcą poprawić swój wygląd i samopoczucie. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie zabiegi, ponieważ są one dość kosztowne i zazwyczaj nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Czy istnieją jednak sytuacje, w których można skorzystać z operacji plastycznej na NFZ? Jakie są warunki i procedury, aby ubiegać się o taki zabieg?

Kiedy operacja plastyczna jest refundowana przez NFZ?

Z reguły NFZ nie refunduje operacji plastycznych, ponieważ uznaje je za zabiegi kosmetyczne, które nie mają wpływu na zdrowie pacjenta. Istnieją jednak szczególne przypadki, w których można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych przy wykonaniu niektórych zabiegów. Do takich sytuacji zaliczyć można:

  • korektę zniekształconej twarzy lub ciała, które zostały wywołane wypadkiem, urazem lub chorobą;
  • usunięcie defektu wrodzonego lub nabytego, który utrudnia funkcjonowanie pacjenta lub powoduje dyskomfort psychiczny;
  • zmniejszenie piersi, jeśli ich nadmierny rozmiar powoduje problemy ortopedyczne, neurologiczne, dermatologiczne lub psychiczne.

W takich przypadkach operacja plastyczna jest uznawana za zabieg leczniczy i może być wykonana na NFZ. Jednak nie oznacza to, że każdy pacjent spełniający te kryteria ma zagwarantowaną refundację. Aby skorzystać z operacji plastycznej na NFZ, należy przejść przez kilka etapów.

Jak ubiegać się o operację plastyczną na NFZ?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie skierowania od lekarza specjalisty, który stwierdzi konieczność wykonania operacji plastycznej ze względów medycznych. Skierowanie może wystawić ortopeda, neurolog, dermatolog lub psychiatra. Następnie należy zgłosić się do poradni chirurgii plastycznej i przedstawić skierowanie oraz dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia i wskazania do zabiegu. Lekarz z poradni oceni, czy pacjent kwalifikuje się do operacji plastycznej na NFZ i wpisze go na listę oczekujących.

Czas oczekiwania na zabieg zależy od dostępności miejsc w szpitalach i priorytetu pacjenta. Może to trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Pacjent ma prawo wybrać szpital, w którym chce się poddać operacji plastycznej na NFZ, jednak musi liczyć się z tym, że może to wydłużyć czas oczekiwania. Pacjent ma również prawo do zmiany szpitala lub rezygnacji z zabiegu.

Jakie są zalety i wady operacji plastycznej na NFZ?

Główną zaletą operacji plastycznej na NFZ jest oczywiście brak kosztów dla pacjenta. Zabieg jest finansowany przez państwo i nie wymaga dodatkowych opłat. Ponadto pacjent ma prawo do bezpłatnej rehabilitacji po operacji oraz do kontroli lekarskich.

Wadą operacji plastycznej na NFZ jest natomiast długi czas oczekiwania i ograniczona dostępność miejsc. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i pogodzić się z tym, że nie ma wpływu na termin zabiegu. Ponadto pacjent musi spełniać ściśle określone kryteria, aby zakwalifikować się do operacji plastycznej na NFZ. Nie ma możliwości wyboru lekarza ani techniki operacyjnej. Zabieg jest wykonywany zgodnie z zasadami medycyny, a nie estetyki.

Jakie są statystyki operacji plastycznych na NFZ?

Dokładne dane na temat liczby i rodzaju operacji plastycznych refundowanych przez NFZ nie są publicznie dostępne. Jednak według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia, w 2019 roku NFZ wydał na operacje plastyczne ponad 22 miliony złotych. W porównaniu z 2018 rokiem, to wzrost o ponad 5 milionów złotych.

Do najczęstszych operacji plastycznych refundowanych przez NFZ należą zabiegi usuwania blizn powstałych na skutek oparzenia. Zabiegowi w ramach kontraktu z Funduszem może poddać się mężczyzna dotknięty ginekomastią oraz kobieta z przerostem gruczołów piersiowych. Możliwa jest również korekta nosa, jeśli jego zniekształcenie utrudnia oddychanie lub jest wynikiem urazu.

Dodaj komentarz

xc