Rozrywka i relaks

Kultowe polskie seriale PRL – co oglądaliśmy w czasach komuny?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Polska telewizja w czasach PRL-u była bardzo uboga w porównaniu z dzisiejszą. Do wyboru było tylko kilka kanałów, a programy były często cenzurowane i propagandowe. Mimo to, Polacy znaleźli w telewizji źródło rozrywki i ucieczki od szarej rzeczywistości. Niektóre seriale z tamtego okresu stały się kultowe i do dziś są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia. Oto kilka z nich.

Czterej pancerni i pies (1966-1970)

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych seriali wojennych w historii polskiej telewizji. Opowiada o losach załogi radzieckiego czołgu T-34 i ich psa Szarika, którzy walczą na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Serial łączył elementy dramatu, humoru i patriotyzmu, a jego bohaterowie stali się symbolem męstwa i przyjaźni. Serial liczył 21 odcinków i był emitowany przez 4 lata.

Czterdziestolatek (1974-1978)

To serial komediowy, który przedstawia perypetie Stefana Karwowskiego, inżyniera i ojca rodziny, który próbuje odnaleźć się w świecie zmieniającym się pod wpływem postępu technicznego i społecznego. Serial pokazuje codzienne problemy, radości i rozterki czterdziestoletniego mężczyzny, który musi zmierzyć się z kryzysem wieku średniego, konfliktami zawodowymi i rodzinnych oraz własnymi ambicjami i marzeniami. Serial liczył 21 odcinków i był wielkim sukcesem.

Alternatywy 4 (1983)

To serial satyryczny, który ukazuje życie mieszkańców nowo wybudowanego bloku na warszawskim Ursynowie. Serial krytycznie i z humorem przedstawia absurdalne sytuacje wynikające z niedostatku towarów, biurokracji, korupcji i intryg w czasach komuny. Serial składał się z 9 odcinków i był emitowany w 1986 roku.

Stawka większa niż życie (1967-1968)

To serial sensacyjny, który opowiada o przygodach polskiego szpiega Hansa Klossa, który pod przybranym nazwiskiem działa w niemieckiej Abwehrze podczas II wojny światowej. Serial pokazuje niebezpieczne misje Klossa, który ryzykuje życie, aby zdobywać informacje dla polskiego wywiadu. Serial liczył 18 odcinków i był bardzo popularny zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Janosik (1973-1974)

To serial przygodowy, który opowiada o legendarnym zbójniku Juraju Janosiku, który rabował bogatych i pomagał biednym na pograniczu polsko-słowackim w XVIII wieku. Serial przedstawia losy Janosika i jego drużyny, którzy muszą zmagać się z nieprzyjaznymi mieszkańcami, żandarmami i innymi niebezpieczeństwami. Serial składał się z 13 odcinków i był pierwszym polskim serialem kolorowym.

Wojna domowa (1965-1966)

To serial komediowy, który opowiada o perypetiach dwóch rodzin, które mieszkają w jednym bloku i są ze sobą skonfliktowane. Serial pokazuje zabawne sytuacje, w które wpadają Anula i Paweł, para nastolatków, chcących się usamodzielnić,. Serial liczył 15 odcinków i był bardzo popularny.

Zmiennicy (1987-1988)

„Zmiennicy” to polski serial telewizyjny z lat 80., w reżyserii Stanisława Barei, który zdobył ogromną popularność i jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł polskiej telewizji. Akcja serialu skupia się na dwójce głównych bohaterów – Jacku Żytkiewiczu, taksówkarzu o nieco szalonym charakterze, oraz Katarzynie Pióreckiej, która wciela się w mężczyznę i udaje Jacka w pracy jako jego zmiennik. Ich perypetie i zabawne sytuacje, w jakie wpadają podczas wykonywania zawodu taksówkarza, stanowią główny wątek fabularny. Serial obfituje w inteligentne dialogi, błyskotliwe komentarze społeczne oraz dowcipne sceny, które śmiało poruszają tematy polityczne i społeczne tamtych czasów. „Zmiennicy” to klasyczny polski serial, który nadal cieszy się dużą popularnością i uważany jest za jedno z najważniejszych osiągnięć kinematografii polskiej.

Polskie drogi (1976-1977)

To serial wojenny, który opowiada o losach Polaków podczas II wojny światowej. Serial przedstawia różne aspekty walki z okupantem, od kampanii wrześniowej, przez powstanie warszawskie, po wyzwolenie. Serial pokazuje dramat i heroizm ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Serial liczył 11 odcinków i był bardzo ceniony.

Dodaj komentarz

xc