Dom i ogród

Miód manuka – cudowny nektar z Nowej Zelandii

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Miód manuka to niezwykły produkt pszczeli, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jego wyjątkowe właściwości zdrowotne i lecznicze sprawiają, że jest on nazywany “płynnym złotem” lub “supermiodem”. Co kryje się za tym tajemniczym miodem z krainy kiwi? Skąd pochodzi, jak powstaje i jak go stosować? Oto wszystko, co warto wiedzieć o miodzie manuka.

Pochodzenie i powstanie miodu manuka

Miód manuka wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru krzewu manuka (łac. Leptospermum scoparium), który rośnie głównie w Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Nazwa miodu pochodzi od słowa “manuka”, które w języku Maorysów oznacza “drzewo herbaciane”. Maorysi to rdzenna ludność Nowej Zelandii, która jako pierwsza odkryła i wykorzystywała lecznicze właściwości miodu manuka. Krzew manuka jest częścią unikalnej szaty roślinnej Nowej Zelandii, która zachowała się dzięki izolacji geograficznej i czystemu środowisku. Kwiaty manuka mają biały lub różowy kolor i wydzielają intensywny, słodki zapach. Pszczoły zbierają nektar z kwiatów manuka w okresie od listopada do stycznia, kiedy to krzewy są w pełni kwitnienia. Następnie przerabiają go na miód w swoich ulach, gdzie dojrzewa przez kilka miesięcy. Miód manuka ma ciemnobrązowy kolor, gęstą konsystencję i charakterystyczny, lekko gorzkawy smak.

Właściwości i zastosowanie miodu manuka

Miód manuka jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy i antyoksydanty. Jednak to, co odróżnia go od innych miodów, to bardzo wysoka zawartość metyloglioksalu (MGO), który jest odpowiedzialny za silne działanie antybakteryjne miodu manuka. MGO to naturalny związek organiczny, który powstaje w procesie przemiany nektaru w miód. Jego stężenie w miodzie manuka jest od 10 do nawet 50 razy wyższe niż w innych miodach. Im wyższe stężenie MGO, tym większa aktywność biologiczna i lecznicza miodu manuka. Aby ułatwić konsumentom wybór odpowiedniego miodu manuka, firma Manuka Health New Zealand wprowadziła system oznaczania miodów według ich zawartości MGO. Na etykiecie każdego słoika miodu manuka znajduje się liczba MGO, która oznacza ilość miligramów MGO w jednym kilogramie miodu. Na przykład miód manuka MGO 400+ zawiera co najmniej 400 mg MGO w 1 kg miodu.

Miód manuka ma szerokie spektrum zastosowań w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym i regenerującym, miód manuka pomaga w walce z infekcjami, stanami zapalnymi, ranami, oparzeniami, owrzodzeniami, trądzikiem, alergiami, kaszlem, przeziębieniem, grypą, bólem gardła, zatokami, zapaleniem ucha, problemami żołądkowo-jelitowymi, wrzodami, refluksami, zespołem jelita drażliwego, zaparciami, biegunkami, grzybicą, pasożytami, chorobami skóry, egzemą, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, chorobami autoimmunologicznymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą, chorobami serca, miażdżycą, nadciśnieniem, cholesterol, anemią, osłabieniem odporności, stresem, depresją, bezsennością i wieloma innymi. Miód manuka może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w zależności od rodzaju i nasilenia dolegliwości.

Jak spożywać i przechowywać miód manuka?

Miód manuka może być spożywany na różne sposoby, w zależności od celu i preferencji. Najprostszym sposobem jest jedzenie go bezpośrednio ze słoika, po łyżeczce lub łyżce dziennie, najlepiej na czczo, rano lub wieczorem. Można go także dodać do herbaty, mleka, jogurtu, płatków śniadaniowych, owoców, kanapek, sałatek, sosów, deserów lub innych potraw. Ważne jest jednak, aby nie podgrzewać miodu manuka powyżej 40 stopni Celsjusza, ponieważ może to spowodować utratę jego właściwości. Miód manuka można również stosować zewnętrznie, nakładając go na skórę, błony śluzowe, rany, oparzenia, owrzodzenia, trądzik, egzemę, łuszczycę, AZS lub inne problemy skórne. W takim przypadku należy umyć i osuszyć miejsce leczone, nałożyć cienką warstwę miodu manuka, przykryć jałowym opatrunkiem i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Zabieg można powtarzać codziennie, aż do uzyskania poprawy.

Miód manuka należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Nie należy go trzymać w lodówce, ponieważ może to spowodować krystalizację miodu. Jeśli miód manuka zacznie się krystalizować, co jest naturalnym procesem, można go przywrócić do płynnej formy, podgrzewając go w kąpieli wodnej, nie przekraczając 40 stopni Celsjusza. Miód manuka ma długi okres przydatności do spożycia, nawet kilka lat, jeśli jest odpowiednio przechowywany.

Gdzie kupić i ile kosztuje miód manuka?

Miód manuka jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, drogeriach, supermarketach, a także w sklepach internetowych. Przy zakupie miodu manuka należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie, jakość, certyfikaty i oznaczenie MGO. Ważne jest, aby wybierać miód manuka pochodzący z Nowej Zelandii, ponieważ tam są najwyższe standardy produkcji i kontroli jakości. Należy również sprawdzić, czy miód manuka posiada certyfikat autentyczności i jakości, który potwierdza jego skład, zawartość MGO i brak zanieczyszczeń. Ponadto, należy zdecydować się na miód manuka o odpowiednim stężeniu MGO, w zależności od celu i potrzeb. Im wyższe stężenie MGO, tym większa aktywność i skuteczność miodu manuka, ale także wyższa cena. Cena miodu manuka zależy od wielu czynników, takich jak pojemność, marka, dostępność i popyt. Średnio, za 250 g miodu manuka o stężeniu MGO 400+ trzeba zapłacić około 150 zł.

Dodaj komentarz

xc