Podróże

Najpiękniejsze parki i ogrody w Polsce – musisz je odwiedzić!

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Polska jest krajem bogatym w zabytkowe i malownicze założenia parkowo-ogrodowe, które stanowią oazy zieleni i kwiatów w centrach miast lub na obrzeżach pałaców i dworków. Niektóre z nich mają ponad 300 lat historii, inne są nowoczesnymi projektami pełnymi pomysłowości i kreatywności. Wszystkie jednak zachwycają swoim pięknem, różnorodnością i atmosferą. Zapraszamy na spacer po 10 najpiękniejszych parkach i ogrodach w Polsce.

1. Ogród Saski w Warszawie

Ogród Saski to pierwszy w Polsce ogród miejski, otwarty dla zwiedzających w 1727 roku. Został zaprojektowany przez Augusta II Mocnego na wzór francuskich ogrodów królewskich, z regularnymi alejami, fontannami i rzeźbami. Później ogród został przebudowany w stylu angielskim, z luźniejszym układem i większą ilością drzew. Ogród Saski jest miejscem pełnym historii i symboli: znajduje się tu Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Błękitny czy Zegar Słoneczny. To także doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu wśród zieleni i kwiatów.

2. Park w Pszczynie

Park w Pszczynie to zabytkowy ogród miejski, który rozciąga się na powierzchni 156 ha. Składa się z trzech części: Parku Zamkowego, Parku Dworcowego i Dzikiej Promenady. Park Zamkowy powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku przy rezydencji książęcej. Jest to ogród o charakterze krajobrazowym, z licznymi stawami, mostkami, altanami i pomnikami. W Parku Dworcowym można podziwiać starodrzewy, a w Dzikiej Promenadzie zwiedzić Pokazową Zagrodę Żubrów, gdzie żyją te imponujące zwierzęta oraz jelenie, muflony i ptaki.

3. Park Czartoryskich w Puławach

Park Czartoryskich w Puławach to historyczne miejsce, które założono przy pałacu Lubomirskich w XVIII wieku. Początkowo był to ogród francuski, później przebudowany na romantyczny. Park jest pełen ciekawych budowli i konstrukcji, takich jak Świątynia Sybilli, Domek Gotycki, Bramę Rzymską, Domek Grecki czy Altana Chińska. W parku rosną także stare i cenne drzewa, takie jak lipy, klony, graby czy dęby.

4. Park romantyczny w Arkadii

Park romantyczny w Arkadii to jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce, założony przez Helenę Radziwiłłową w XVIII wieku przy pałacu Potockich. Park nawiązuje do antycznej Grecji i mitologii, a także do literatury i masonerii. W parku można podziwiać malownicze krajobrazy, stawy, strumyki, mostki, grotę nimf czy świątynię Diany. Park jest także bogaty w rzeźby i obeliski.

5. Ogród w Wilanowie

Ogród w Wilanowie to kolejne arystokratyczne założenie parkowo-ogrodowe, które powstało przy pałacu Jana III Sobieskiego w XVII wieku. Ogród ma włoski charakter, z dwoma tarasami połączonymi schodami i balustradą z rzeźbami. Na górnym tarasie znajdują się partery kwiatowe i posągi, a na dolnym zwierzyniec i teatr. Ogród jest także ozdobiony fontannami, wazami i latarniami. W XIX wieku ogród został powiększony o część angielsko-chińską, gdzie można zobaczyć herbaciarnię, mostek chiński czy pawilon. Przed oranżerią roztacza się zaś neorenesansowy ogród różany.

6. Łazienki Królewskie w Warszawie

To największy i najpiękniejszy park w stolicy, zajmujący powierzchnię 76 ha. Powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który uczynił z niego swoją letnią rezydencję. Park jest podzielony na kilka części, takich jak Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny czy Ogród Chiński. Na jego terenie znajdują się liczne zabytkowe budowle i pomniki, takie jak Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Belweder, Pomnik Chopina czy Pomnik Jana III Sobieskiego.

7. Planty krakowskie

To pas zieleni otaczający Stare Miasto w Krakowie, zajmujący powierzchnię 21 ha. Został założony w XIX wieku na miejscu dawnych murów obronnych i fosy. Jest to ogród krajobrazowy o swobodnym układzie alejek i klombów, ozdobiony licznymi fontannami, rzeźbami i pomnikami. Wśród nich można wymienić m.in. Pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik Jana Matejki czy Pomnik Wandy Siemaszkowej. Planty są ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku mieszkańców i turystów.

8. Park Śląski w Chorzowie

To największy park miejski w Polsce i jeden z największych w Europie, zajmujący powierzchnię ponad 600 ha. Został założony w latach 20. XX wieku jako miejsce rekreacji i kultury dla mieszkańców Górnego Śląska. Park oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, takich jak Planetarium Śląskie, Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko, Ogród Zoologiczny czy Rosarium. Park jest także bogaty w roślinność, w tym wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych.

9. Ogród Botaniczny we Wrocławiu

To jeden z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce, założony w 1811 roku przy Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje powierzchnię 7,4 ha i gromadzi ponad 11 tysięcy gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Wśród nich można podziwiać m.in. alpinarium, palmiarnię, szklarnię tropikalną czy ogród japoński. Ogród jest także miejscem badań naukowych i edukacji przyrodniczej.

10. Ogród Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

To nowoczesne założenie ogrodowe utworzone przez małżeństwo Ewę i Jacka Szwichtenbergów na początku XXI wieku. Zajmuje powierzchnię 4 ha i składa się z niemal 30 ogrodów tematycznych inspirowanych zmysłami, krajobrazem i kulturą różnych narodów. Można tu zobaczyć m.in. Ogród Zapachu, Ogród Światła i Cienia, Ogród Orientu czy Ogród Bajek. Kompleks uzupełnia oddalony o 2 km Ogród Hortulus Thematicus

Dodaj komentarz

xc