Aktualności

Najpiękniejsze zamki w Polsce: 10 perełek architektury i historii

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Polska jest krajem bogatym w zabytki, a wśród nich szczególnie wyróżniają się zamki. To świadkowie dawnych dziejów, posiadające ślady walk i intryg, ale też symbole dumy i potęgi. Zamki w Polsce zachwycają swym stylem, urokiem i tajemniczością. Niektóre z nich są znane na całym świecie, inne czekają na odkrycie przez ciekawych podróżników. Oto 10 najpiękniejszych zamków w Polsce, które warto zobaczyć.

10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek krzyżacki w Malborku

To największy zamek gotycki w Europie i jeden z najważniejszych zabytków UNESCO w Polsce. Został wybudowany przez zakon krzyżacki w XIII-XV wieku jako siedziba wielkiego mistrza i twierdza obronna. Zamek składa się z trzech części: Wysokiego Zamku, Średniego Zamku i Niskiego Zamku, połączonych mostami i bramami. Wewnątrz można podziwiać liczne eksponaty związane z historią zamku i zakonu, takie jak zbroje, bronie, monety czy bursztyny. Zamek w Malborku to nie tylko imponujący zabytek, ale też miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak pokazy historyczne, turnieje rycerskie czy nocne zwiedzanie.

Zamek Książ w Wałbrzychu

To trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej i neogotyckiej. Został wybudowany w XIII wieku przez książąt świdnicko-jaworskich, a później był własnością różnych rodów arystokratycznych, m.in. Hochbergów czy Hohenzollernów. Podczas II wojny światowej zamek został przejęty przez nazistów i stał się częścią tajnego kompleksu Riese. Wewnątrz można zwiedzać bogato zdobione sale i apartamenty, a także podziemne tunele i schrony. Zamek Książ otacza malowniczy park krajobrazowy z egzotycznymi roślinami i zwierzętami.

Zamek Królewski na Wawelu

To symbol Krakowa i Polski, siedziba dawnych władców i miejsce koronacji i pochówków królewskich. Został wybudowany na Wzgórzu Wawelskim w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, a później był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych monarchów. Zamek reprezentuje różne style architektoniczne, od gotyku po klasycyzm. Wewnątrz można oglądać wystawy poświęcone historii zamku i sztuce dawnej Polski, takie jak komnaty królewskie, skarbiec koronny czy zbrojownia. Na terenie zamku znajduje się też słynna katedra wawelska oraz Smocza Jama.

Zamek w Łańcucie

To jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych pałaców w Polsce, który łączy w sobie elementy architektury barokowej, klasycystycznej i neogotyckiej. Został wybudowany w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, a później był własnością rodziny Potockich. Wewnątrz można podziwiać bogato urządzone wnętrza, takie jak sala balowa, sala muzyczna czy gabinet chiński. Na terenie zamku znajduje się też Muzeum Powozów Foksal, gdzie można zobaczyć kolekcję historycznych pojazdów konnych. Zamek w Łańcucie otacza piękny park angielski z licznymi pomnikami przyrody i zabytkami.

Zamek w Niedzicy

To malowniczo położony zamek na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim, który powstał w XIV wieku jako warownia graniczna. Zamek był własnością różnych rodów szlacheckich, m.in. Berzewiczów, Niedzickich, Horvathów czy Salamonów. Wewnątrz można zwiedzać sale z wystawami poświęconymi historii zamku i regionu, a także podziwiać panoramę na Tatry i Pieniny. Zamek w Niedzicy jest znany z legendy o Inkach i ukrytym skarbie, która zainspirowała powieść Marii Kownackiej “Złota kopa” i film „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

To zabytkowy zamek z XIV wieku, który był siedzibą biskupów warmińskich i centrum kultury i nauki regionu. Zamek jest uważany za perłę gotyku ceglanego i zachował swój pierwotny kształt. Wewnątrz można zwiedzać sale z wystawami poświęconymi historii zamku i Warmii, a także podziwiać freski i malowidła ścienne. Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest też miejscem wielu imprez kulturalnych, takich jak koncerty, spektakle czy warsztaty. W zamku znajduje się też hotel i restauracja, gdzie można skosztować regionalnych potraw.

Zamek w Olsztynie

To jeden z najstarszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, który został wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego jako warownia obronna. Zamek był często niszczony i odbudowywany przez kolejnych właścicieli, aż do XIX wieku, kiedy popadł w ruinę. Obecnie zamek jest częściowo odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. Można tu zobaczyć m.in. basztę obronną, kaplicę św. Anny czy lochy. Zamek w Olsztynie jest znany z pobytu Mikołaja Kopernika, który był tu administratorem dóbr biskupich i prowadził tu obserwacje astronomiczne.

Zamek w Pieskowej Skale

To jeden z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, który został wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego jako warownia obronna. Zamek był własnością różnych rodów szlacheckich, m.in. Szafranieców, Zebrzydowskich czy Wielopolskich. Wewnątrz można zwiedzać sale z wystawami poświęconymi historii zamku i sztuce dawnej Polski, a także podziwiać panoramę na Ojcowski Park Narodowy. Zamek w Pieskowej Skale jest słynny z legendy o Maczudze Diabła i skały zwanej Igłą Deotymy.

Zamek w Bobolicach

To zamek królewski zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego jako element systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodnią granicę królestwa od strony Śląska. Zamek był własnością różnych rodów szlacheckich, m.in. Szafrańców, Krezów, Myszkowskich czy Męcińskich. Podczas wojen szwedzkich zamek został mocno zniszczony i popadł w ruinę. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich, która odbudowała go i udostępniła do zwiedzania. Wewnątrz można zobaczyć sale z wystawami poświęconymi historii zamku i regionu, a także podziwiać widok na okoliczne skałki i lasy. Zamek w Bobolicach jest częścią Szlaku Orlich Gniazd i jedną z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek w Kórniku

To zamek neogotycki z XIX wieku, który został wybudowany przez Tytusa Działyńskiego na miejscu wcześniejszego zamku obronnego. Zamek był własnością rodziny Działyńskich i Zamoyskich, a obecnie jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN. Wewnątrz można zwiedzać sale z wystawami poświęconymi historii zamku i sztuce dawnej Polski, a także podziwiać bogatą kolekcję obrazów, rzeźb i mebli. Zamek w Kórniku otacza piękny park angielski z licznymi gatunkami drzew i krzewów. Zamek w Kórniku jest znany z legendy o Białej Damie imieniem Teofila Potulicka, która według podań straszy na zamku od XVII wieku.

zdjecia – canva

Dodaj komentarz

xc