Rozrywka i relaks

Sprawdź 7 powodów, by rozpocząć przygodę z golfem

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Za granicą golf to sport wręcz masowy, w Polsce w ostatnich latach dopiero zyskuje na popularności. I słusznie, bo dowodów na to, że warto grać w golfa jest mnóstwo! – Golf to jeden z niewielu sportów, który możemy uprawiać przez całe życie – mówi Jakub Tamborek, dyrektor sportowy City Golf Łódź – największego obiektu treningowego do gry w golfa pod dachem w tej części Europy. Sprawdź 7 powodów, które sprawią, że pokochasz golfa.

1.Nie taki statyczny ten golf jak to malują

Jak każdy sport – także golf – ma swoje korzyści płynące z ruchu. Choć pozornie gracz stoi w miejscu i porusza się jedynie w celu podejścia do piłeczki, to warto pamiętać, że w trakcie uderzenia angażujemy niemal wszystkie mięśnie ciała. Poprawne zagrania wymagają bardzo dużo koncentracji i odpowiedniego przygotowania fizycznego, więc ważny jest także trening budujący sylwetkę. Jednym z głównych czynników, wyróżniających prozdrowotne właściwości golfa jest także fakt, iż nie jest to sport kontaktowy, więc wszelkiego rodzaju kontuzje i urazy zdarzają się relatywnie rzadko.

2. Golf gwarantuje kontakt z naturą

Golf to sport, który uprawia się na świeżym powietrzu, gdzie dookoła jest mnóstwo zieleni. – Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że aż 90% Polaków uznawanych za zdrowych ma niedobory witaminy D, przy czym 60% z nich posiada ciężki niedobór. Grając w golfa przebywamy na świeżym powietrzu, czerpiemy ze słońca i dotleniamy nasz organizm, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie m.in. polepsza jakość snu, obniża ciśnienie czy poprawia kreatywne i strategiczne myślenie mówi Jakub Tamborek, dyrektor sportowy City Golf Łódź, trener grający w golfa od 18 lat.

Grając na polskich polach, trzeba mieć na uwadze, że sezon trwa dość krótko. Ale nie oznacza to, że golf to sport wyłącznie na lato. W całej Polsce powstają przestrzenie treningowe do doskonalenia technik gry przez cały rok. – Wykorzystujemy symulatory Trackman, pozwalające przenieść się w dowolne miejsce na świecie – można wirtualnie grać nad oceanem w Kalifornii albo podziwiać widoki na Florydzie. Mamy też strefę Putting Green z ultranowoczesną technologią PuttView, która pozwala wykorzystywać rozszerzoną rzeczywistość w treningu golfowym. Jak działa? Pod sufitem zawieszony jest projektor, a jednostka śledząca sprawia, że każdy aspekt puttowania (uderzania) jest widoczny, zmieniając green w interaktywną platformę edukacyjną. Na ziemi wyświetlany jest tor ruchu piłki. Dodatkowo technologia Ball Tracking dodaje warstwę informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Jakub Tamborek z City Golf Łódź. 

3. Golf łączy pokolenia

Największą zaletą gry w golfa jest fakt, że można grać w niego niezależnie od wieku. Dzieci, dorośli, a także seniorzy bez problemu mogą zacząć treningi w dowolnym momencie. – Golf jest jednym z niewielu sportów, który możemy uprawiać przez całe swoje życie i robić to wielopokoleniowo. To zawsze dobra propozycja, by spędzić aktywnie czas z rodziną. Śmiało rywalizować ze sobą mogą dzieci i dorośli, a to wszystko dzięki systemowi handicapowemu, który dostosowuje grę do umiejętności – mówi Jakub Tamborek.

Warto zauważyć, że golf jest często wybieranym sportem numer dwa przez profesjonalnych sportowców, czego przykładem może być np. popularny piłkarz Gareth Bale lub – z polskiego podwórka Jerzy Dudek, Mateusz Kusznierewicz czy chociażby Mariusz Czerkawski, który w mediach społecznościowych chwali się swoimi treningami. Dzieje się tak dlatego, że u profesjonalistów miłość do sportu nie znika z wiekiem, podobnie jak chęć rywalizacji. Golf nie ma granicy wieku, więc to idealny wybór, by wciąż być aktywnym i brać udział w mniejszych turniejach i zawodach.

4. Nie tylko zdrowie fizyczne, granie w golfa pomaga także psychice

Golf możemy potraktować jako sport, który można trenować, ale z drugiej strony to także bardzo ciekawa propozycja na rekreacyjną aktywność. Wyjście na golfa może pomóc zrelaksować się, uciec od problemów i chociaż na chwilę odciąć się od świata zewnętrznego. – Granie w golfa bardzo pomaga w życiu codziennym, między innymi w aspektach radzenia sobie ze stresem, opanowania, zachowania skupienia. Pokazuje jak radzić sobie z frustracją, poprawia naszą koncentrację. To sport, który uczy pokory i samokontroli, a także nagradza cierpliwość oraz dystans do samego siebie. Zachęcam do praktykowania, dzięki treningom możemy uczyć się nowych cech i ćwiczyć nie tylko ciało, ale też umysł. Golf buduje charakter”. mówi dyrektor sportowy City Golf Łódź.

5. Może integrować…

Golf jest jedną z najbardziej integrujących dyscyplin – najczęściej na wspólną sesję zawodnicy umawiają się z przyjaciółmi, znajomymi z pola albo… partnerami biznesowymi.  Sport ten sprzyja rozmowom, gdyż – w przeciwieństwie do innych – nie męczy i można swobodnie wymieniać opinie, chociażby o ostatnim uderzeniu czy odwiedzonych polach. – To dyscyplina sportu z wysokim poziomem kultury i etyki mówi Jakub Tamborek.

Golf to także podróże – na kolejne pola czy ośrodki treningowe. Jeśli tylko ktoś chce otworzyć się na ludzi, sport ten oferuje szereg możliwości – Golf pozwala na aktywną formę wypoczynku i zwiedzania wielu urokliwych miejsc na świecie. W dobie wszechogarniającej technologii i ciągłej styczności z ekranami golf staje się odskocznią od szybkiego życia i daje możliwość regeneracji naszych baterii czy wyciszenia mówi dyrektor sportowy City Golf Łódź.

6. … ale nie musi!

Jeśli jednak ktoś nie chce się integrować, to nie musi. Golf to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają wyciszenia. Introwertycy zdecydowanie odnajdą swoją przestrzeń. Można odpłynąć we własnej głowie i skupić się na wykonywanym zadaniu. To sport, w którym w głównej mierze rywalizujemy z samym sobą, poprawiając swoje wyniki, szlifując uderzenia. Golf jest zatem idealną propozycją dla ludzi poszukujących spokoju.

7. Łatwo go zacząć!

Wbrew obiegowej opinii nie jest trudno zacząć grać w golfa. Pierwsze kroki warto skierować do centrum szkoleniowego, takiego jak City Golf Łódź, by zapoznać się z zasadami gry i poznać podstawy. – Pod okiem wykwalifikowanej kadry można bez zobowiązań spróbować golfa. Nie ponosi się opłat za sprzęt, bo wszystko wypożyczamy. Wystarczą dobre chęci do nauki. Treningi golfowe są znacznie tańsze niż nauka jazdy na nartach czy tenisa ziemnego– zachęca Jakub Tamborek z City Golf Łódź.

7 wymienionych przykładów to dopiero początek licznych zalet, które niesie ze sobą golf. To wciąż mało popularna dyscyplina, jednak z każdym kolejnym rokiem przybywa nowych entuzjastów. Najwyższa pora wziąć w rękę kij i dać się wkręcić w golfa.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

xc