Zdrowie

Żurawina – naturalny antybiotyk

Pinterest LinkedIn Tumblr
Reklama

Żurawina to roślina, która od dawna jest ceniona za swoje zdrowotne właściwości. Jednym z najczęstszych zastosowań żurawiny jest zapobieganie i leczenie zapalenia układu moczowego, które często dotyka kobiety. Czy żurawina może zastąpić syntetyczne leki i jak działa na nasz organizm?

Wiele osób uważa, że naturalne sposoby leczenia są mniej skuteczne lub mniej nowoczesne niż farmaceutyki. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre rośliny mają silne działanie lecznicze i są wykorzystywane jako składniki wielu preparatów farmaceutycznych. Taką rośliną jest żurawina, która zawiera wiele substancji aktywnych, takich jak witaminy, sole mineralne, kwasy organiczne i polifenole. Te związki mają korzystny wpływ na różne części naszego organizmu i pomagają w walce z wieloma chorobami.

Żurawina – szczepionka na wiele chorób?

Może nie wszyscy wiedzą, ale żurawina ma łacińską nazwę Vaccinium, co oznacza szczepionkę. To ciekawy zbieg okoliczności, ponieważ ta roślina ma wiele właściwości zdrowotnych, zwłaszcza w zapobieganiu infekcjom układu moczowego. Już w XVII wieku Indianie stosowali żurawinę nie tylko do leczenia problemów z pęcherzem, ale także do gojenia ran, cukrzycy i biegunki. W kolejnych stuleciach żurawina znalazła szersze zastosowanie w medycynie, lecząc choroby żołądka, krwi, wątroby, a nawet obniżając gorączkę. W XVIII wieku była skutecznym lekiem na szkorbut, a niedawno odkryto, że dzięki zawartości antyoksydantów może zapobiegać nowotworom.

Wraz z rozwojem medycyny rozpoczęto badania nad składem i działaniem żurawiny. Odkryto, że zawiera ona dużo kwasu chinowego, który zakwasza mocz i hamuje rozwój bakterii. Znaleziono też kwas hipuronowy, który ma właściwości antybakteryjne. Ponadto żurawina uniemożliwia przyleganie bakterii do ścianek dróg moczowych i ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Do dziś przeprowadzono wiele badań potwierdzających korzyści płynące ze spożywania żurawiny dla układu moczowego. Najbardziej znane są:

  • badanie Kontokiari z 2001 roku, w którym uczestniczyło 150 kobiet podatnych na choroby układu moczowego. Po pół roku przyjmowania preparatu z żurawiny ryzyko zachorowania zmniejszyło się o 20%.
  • badanie z 2007 roku, w którym badano kobiety cierpiące na przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. Po 12 tygodniach przyjmowania preparatu z żurawiny żadna kobieta nie zachorowała na ZUM, a te co kontynuowały kurację przez kolejne miesiące – nie zachorowały przez 2 lata.

Czy żurawina jest dla wszystkich?

Żurawina ma udowodnioną wysoką efektywność w zapobieganiu infekcjom układu moczowego (ZUM), dlatego od dawna uchodzi za najlepszy sposób ochrony przed nimi. Żurawina działa głównie profilaktycznie, a jeśli chodzi o leczenie – wspomaga je, ale nie zapewnia całkowitego wyleczenia. W rzeczywistości wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów. Im wcześniejszy etap i łagodniejszy przebieg choroby, tym większa szansa na pozbycie się jej domowymi metodami. Przy bardziej zaawansowanych stadiach ZUM, produkty z żurawiną są stosowane jako dodatkowa suplementacja w leczeniu, zwiększająca jego efektywność. Ponieważ żurawina nie wpływa na działanie leków, można ją bezpiecznie stosować równocześnie np. z antybiotykami. Przyjmowanie produktów żurawinowych w trakcie choroby, może również zmniejszyć prawdopodobieństwo zastosowania antybiotykoterapii.

Mimo korzystnego wpływu żurawiny na większość chorych, nie może być ona stosowana przez wszystkich. Ponieważ zawiera ona szczawiany, które w nadmiarze mogą się krystalizować w nerkach, nie jest wskazana dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Nie powinny jej również przyjmować chorzy na osteoporozę, gdyż utrudnia wchłanianie wapnia.

Jakie produkty z żurawiny powinniśmy jeść?

Najlepszą wartość ma żurawina nieprzetworzona, w formie świeżych owoców. Ponieważ jednak jest to owoc sezonowy i nieuprawiany w naszym kraju, bardzo trudną ją dostać. Dobrze jest zatem zaopatrzyć się w żurawinę suszoną, a w ostateczności korzystać z dżemów czy soków.  Te ostatnie jednak ze względu na duże rozcieńczenie, nie mają wysokiej skuteczności. Dodatkowo, jeśli mają wysoką zawartość cukru – nie są zdrowe.  Znacznie lepszym wyborem może być zatem przyjmowanie suplementów z wyciągiem z żurawiny. Preparaty te charakteryzuje  wysoce skoncentrowany wyciąg z tych owoców, a jednocześnie wysoka skuteczność działania. Ich dostępność jest powszechna, gdyż można je kupić w każdej aptece bez recepty.

Dodaj komentarz

xc